Warning: Creating default object from empty value in /home2/rttax/domains/mdk.malbork.pl/public_html/wp-content/themes/oxygen/library/functions/core.php on line 32
Galeria Na lewo

Galeria Na lewo

Malborska galeria “Na lewo” mieści się na Placu Słowiańskim w niewielkiej sali Miejskiego Domu Kultury. Ma już dziesięć lat i chociaż kameralność w sztuce nie jest dzisiaj w cenie, od lat spełnia rolę miejskiej sali wystawowej. Galeria powstała dzięki działaniom lokalnego środowiska twórców, które od lat dążyło do powstania stałej formy prezentacji plastyki. Pomysłodawcy postanowili, aby galeria pokazywała w cyklicznie organizowanych wystawach dorobek i tendencje twórców lokalnych, aby rozszerzała swoją prezentację o twórczość artystów z innych środowisk, aby jej organizatorzy dążyli do twórczej wymiany poza granicami naszego kraju. Dzisiaj po latach można powiedzieć, że słowa dotrzymano. W galerii “Na Lewo” wystawiali swoje obrazy nie tylko malborscy plastycy, ale także twórcy z Elbląga, Gdańska, Wrocławia, Lublina, Warszawy i Krakowa. Eksponowali swoje prace artyści z Rosji, Litwy, Niemiec i Francji. Galeria gościła na wystawach zbiorowych “Młodych-Nieznanych”, “Sztukę Kobiet”. Wystawiano w niej najnowsze prace lokalnych rzeźbiarzy oraz fotografie gdańskich studentów. Wspominano twórczość tych, którzy od lat związani byli z pracą galerii, ale niestety ich twórcza praca i życie dobiegło końca. Odbywały się w galerii “Na Lewo” wystawy pokonkursowe, galeria życzliwa była dzieciom, prowadziła akcje edukacyjne – wychowanie przez sztukę. Komisarzem wystaw w galerii “Na Lewo” był przez 8 lat Tomasz Szynaka. Przygotowane wystawy nigdy nie charakteryzowała przypadkowość, powstawały cyklicznie opierając się na rocznym kalendarzu wystawienniczym. Opiekę merytoryczną sprawował, nadal sprawuje, pomysłodawca nazwy galerii “Na Lewo”, znany plastyk Andrzej Krzemiński. Plastyka na równi z innymi dziedzinami sztuki walczy o swojego widza. Stąd potrzeba atakowania odbiorców zarówno skalą przedsięwzięć jak i nowymi pomysłami wykraczając poza klasyczne formy prezentacji. Nowopowstały Klub Plastyka, którego inicjatorką jest Janina Krajewska daje gwarancję, że nowych ciekawych wydarzeń artystycznych w galerii “Na Lewo” na lata następne nie zabraknie.

Wystawa z okazji 10-lecia Galerii. 

Autorzy prezentowanych prac:

MAREK OMIECZYNSKI
Studiował pracowniach rysunku i witrażu na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom otrzymał w pracowni grafiki w 1999 roku. Mieszka i pracuje w Sztumie. Zajmuje się grafiką warsztatową i projektową, malarstwem ikon. Realizacje wystroje wnętrz: rzeźby, obrazy i witraże w kościołach. Współpracuje z teatrami. Uczestniczył w plenerach malarskich i wystawach środowiskowych. Działa w Centrum Kultury Chrześcijańskiej.

KRZYSZTOF LIPIEC
Urodził się w 1953 r. w Starym Polu. Od 1982 r. zajmuje się rzeźbą. Prace Lipca inspirowane życiem charakteryzuje staranność, perfekcja w cyzelowaniu szczegółów i bogata wyobraźnia artystyczna. W rzeźbach przekazuje umiłowanie piękna natury i boskich pierwiastków w niej zawartych. Rzeźby artysty trafiły do wielu odbiorców w Polsce, Argentynie, Belgii, Czechach, Francji, Niemczech, Słowacji, Rosji. Są także w Watykanie. Rzeźbiarza spotkać można na wielu plenerowych prezentacjach artystycznych na terenie Żuław i Powiśla.

ZDZISŁAW GUTOWSKI
Urodził się w 1956 roku w Toruniu. Z zawodu jest lekarzem. Z malarstwem sztalugowym związany od dzieciństwa. W czasie studiów medycznych założyciel galerii “Ventus”. Autor wielu indywidualnych wystaw w malborskiej galerii “Na Lewo”. Bierze czynny udział w imprezach plastycznych w Malborku i okolicy.

ADAM IGNACZAK
Urodził się w 1957 r. w Malborku. Malarstwem zainteresował się w1979 r. Jest pejzażystą amatorem. Wszystkie prace wykonuje w wolnych chwilach, gdy czuje taką potrzebę. Od 2002 r. zainteresował się rzeźbą i zaczął rzeźbić.

TERESA BEKIER
Urodziła się w 1939 roku w Krzemieńcu. Ukończyła PWSSP w Gdańsku. Jest długoletnią nauczycielką Państwowego Ogniska Plastycznego w Malborku. Jej uczniowie wielokrotnie zdobywali medale i nagrody. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień za pracę dydaktyczną. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem (pastel, olej). Bierze udział w wystawach środowiskowych.

MAGDALENA KRZEMIŃSKI-OLLER
Urodzona w 1969 r. w Malborku. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Brała udział w wystawach: 1989, galeria “Pod Zwornikiem” Muzeum Zamkowe w Malborku, 1991, MDK w Malborku, “Sezam” Mała Galeria Sztuki, Sztumski Ośrodek Kultury, wystawa poplenerowa PWSSP w Poznaniu, galeria “A” Starogardzkie Centrum Kultury, galeria EL w Elblągu, 1995, galeria “Na Lewo” MDK w Malborku, galeria “Żar” 1996, galeria “Na Lewo” MDK w Malborku, 1997, XIX Salon Elbląski.

ROMAN TKACZ
Urodził się w 1946 roku w Pruszczu Gd. Mieszka w Lasowicach Wielkich. Wystawiał w malborskiej galerii “Na Lewo”, “Pałacowej” w Barlewicach, w nowodworskim “Żuławskim Ośrodku Kultury”, Galeryjce NOK w Nowym Stawie, a także w Hennstedt i Wilster. Projektuje gobeliny. Obrazy w kolekcjach w kraju jaki za granicą.

BENEDYKT KROPLEWSKI
Urodził się w 1948 roku w Malborku. Studiował w PWSSP w Gdańsku. Brał udział w wielu wystawach w Polsce, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Białymstoku, Toruniu, Płocku, Bydgoszczy, Poznaniu, Gdańsku oraz za granicą: Nowy Jork (USA), Lucca (Włochy), Grossburgwedel, Berlin, Weinhaim, (Niemcy), Tingsryd, (Szwecja), Wakayama (Japonia).

ANNA KRASODOMSKA
Ukończyła PWSSP w Poznaniu z wyróżnieniem. Jest długoletnim Pedagogiem w Państwowym Ognisku Plastycznym oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Malborku. Wielokrotnie nagradzana m.in. Nagrodą Kuratora Oświaty, Dyrektora Kultury i Sztuki .Zajmuje się malarstwem, grafiką użytkową.

PIOTR ŁASZKIEWICZ
Urodzony w 1954 r. w Malborku. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni – Orłowie. Ukończył pracownię fotograficzną. Interesuje się życiem kulturalnym Malborka. Zajmuje się malarstwem i fotografią.

JERZY KREMP
Urodzony 1934 roku w Malborku. Wychowanek gdańskiej PWSSP, którą ukończył w pracowni Stanisława Teisseyr’a w 1965 roku. Od 1970 roku jest dyrektorem Państwowego Ogniska Plastycznego w Malborku. Wystawy indywidualne, Malbork 1970, 1971, 1977, 1993. Brał też udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Laureat wielu nagród i wyróżnień. Prace w zbiorach muzealnych i prywatnych za granicą i w kraju.

WOJCIECH ŁASZKIEWICZ
Urodził się w 1953 r. w Malborku. Ukończył Państwowe Liceum Plastyczne w Gdyni-Orłowie. Bierze czynny udział w wystawach środowiskowych. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką. Nagradzany w konkursach na “Obraz Roku”. Pracownik kultury.

ANDRZEJ JAN KRZEMIŃSKI
Urodził się w 1939 roku w Starogardzie Gdańskim. Uprawia twórczość w zakresie architektury wnętrz, wystawiennictwa i malarstwa. Ukończył PWSSP w Gdańsku – Wydział Architektury Wnętrz. Prace w kolekcjach prywatnych i za granicą. Wystawiał w galeriach polskich i za granicą.

JADWIGA GRAŻYNA NOWAKOWSKA
Urodziła się w Malborku. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Brała udział w plenerach malarskich, aukcjach obrazów na cele charytatywne, propagowania kultury i terapii przez sztukę, działaniach na rzecz pokoju. Laureatka konkursu na plastyczne opracowanie herbu miasta Ritterhude (Niemcy). Prezentowała swoje prace w galeriach polskich, a także w Belgii, Francji, Kanadzie, Niemczech, Rosji, USA.

KONSTANTY POTUDIN
Urodził się w 1 951 roku w Tczewie. Od najmłodszych lat był związany z Domem Kultury “Kolejarz”. W wieku 18 lat rozpoczął współpracę Zespołem Baletowym Centralnego Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego w Warszawie. Współpracował ze Stołeczną Estradą, a poprzez kontakty z PAGART-em związał się z Theater der Atmark w Stendal. Po kilku sezonach powrócił do Gdyni. Był słuchaczem studium wokalno – aktorskiego, skończył Szkołę Muzyczną drugiego stopnia. Współpracował z Teatrem Muzycznym w Gdyni, w Łodzi. Pracował w Operze i Operetce Szczecińskiej. Prowadził programy edukacyjne w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W jego pracach niczym echo dawnych lat pojawiają się tancerze, muzycy, postacie sceniczne.

JANINA MARIA KRAJEWSKA
Urodziła się w 1943 roku w Warszawie. Ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne w Gdyni-Orłowie w 1964 roku. Brała udział w wystawach: 1996 – Aukcja obrazów, 1997 -“Salon Elbląski”, 1998 -“Obraz Roku”, Malbork, 1999 -galeria “Na Lewo” 2000 – wystawa indywidualna, Nowy Dwór Gd, ” Obraz Roku “, galeria “Na Lewo”, Malbork, nagroda honorowa, Aukcja obrazów kościół Br.Ledochowskiej, Malbork, 2001 – galeria współczesna “Pro-arte”, Elbląg, wystawa zbiorowa, galeria “Pro-arte”, Elbląg. Aukcja obrazów, galeria współczesna “Pro-Arte”, Elbląg, wystawa indywidualna, galeria w Barlewicach, 2002 – wystawa zbiorowa, “Konfrontacje Sztuki Kobiecej”, wystawa poplenerowa, Galeria “Na Lewo” w Malborku.

TADEUSZ GÓRSKI
Urodzony w 1947 roku. Rzeźbą zajmuje się od 1979 r. Pierwsza wystawa w 1981 w Klubie Garnizonowym w Malborku. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Nieprofesjonalnych “Dedal” przy DWL w Poznaniu (1982), Malborskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury (1988), Koła Rzeźbiarskiego w MDK (1990). Brał udział w plenerach w Zamościu (1982, 1983, 1985), w Goleniowie (1984), w Zakopanem (1986), w Witkowie (1988).

MIECZYSŁAW WOŹNIAK
Urodzony w 1951 roku. Rzeźbi od 1992 r. Bierze udział w wielu wystawach i konkursach. Uczestniczy w plenerach, jarmarkach sztuki ludowej. “Moją pasja to wykonywanie rzeźb sakralnych, historycznych, postaci związanych z ginącymi zawodami.”